NAJWIĘKSZA POLSKA BAZA DYSKUSJI I INFORMACJI O PRISON BREAK | Dołącz do nas!

Wentworth Miller biografia

Posty: 3 Strona 1 z 1
Dusqmad
Administrator
Posty: 496
Rejestracja: 2007-08-20, 09:42


Obrazek

ur. 2 czerwca 1972 Chipping Norton, Anglia, Wielka Brytania

Rodzice Wentwortha Miller przekazali mu geny mieszkańców Afryki, Jamajki, Anglii, Niemiec i rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej (ojciec) oraz Rosji, Francji, Holandii, Syrii i Libanu (matka).

Miller urodził się w Chipping Norton, gdzie uczył się jego ojciec Rhodes Scholar. Kiedy miał rok jego rodzina przeniosła się na nowojorski Brooklyn. Ma dwie siostry Leigh i Gillian, obie są prawniczkami.

Szkołę średnią zaczął na Brooklynie, a skończył w Sewickley (koło Pittsburgha) w Pennsylwanii. W 1995 roku uzyskał dyplom jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie Princeton. Studiował tam literaturę angielską. Jeszcze w czasie studiów występował z grupą Princeton Tigertones, śpiewającą a cappella.

Zaraz po uzyskaniu dyplomu Miller pojechał do Los Angeles, postanowił zostać aktorem. Na początku uczył się grać i doskonalił warsztat. Pracował także po drugiej stronie kamery, w małej firmie specjalizującej się w produkcjach dla telewizji.

Na ekranie zadebiutował w 1998 roku epizodycznymi występami w „Buffy: Postrachu wampirów”. Następnie zagrał w Parisa „Romeo i Julii” (2000) Colina Coxa oraz krótkometrażówce „Room 302” (2001).

W 2002 roku zagrał jedną z głównych ról w miniserialu fantasy „Dinotopia”. Serial opowiada o braciach Carlu i Davidzie, którzy ocaleli z katastrofy samolotowej. Znaleźli się na tajemniczej wyspie, leżącej gdzieś na ocenie. Zwiedzając wyspę natknęli się na tajemniczą krainę zamieszkiwaną przez ludzi i dinozaury. Niektóre gady to istoty rozumne, a nawet wykształcone, uczestniczące na równi z ludźmi w życiu kraju.

W 2003 Robert Benton nakręcił ekranizację nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha zatytułowanej „Piętno”. To opowieść o profesorze Colemanie Silku, który wikła się w skandalizujący romans i staje przed koniecznością wyboru pomiędzy namiętnością i pożądaniem a ujawnieniem skrywanego od lat sekretu. Wentworth Miller zagrał tam młodego Colemana Silka (w samego profesora wcielił się sir Anthony Hopkins).

Również w 2003 roku miał premierę „Underworld” Lena Wisemana. Miller zagrał w nim dr. Adama Lockwooda. W 2005 roku pojawił się w serialu „Zaklinacz dusz”, którego gwiazdą była Jennifer Love Hewitt.

Kolejny serial w jakim wystąpił to „Skazany na śmierć” (2005). Tym razem zagrał główną rolę - Michaela „Fisha” Scofielda, młodego i utalentowanego inżyniera, którego brat został skazany na karę śmierci. Do wykonania wyroku w więzieniu stanowym Fox River pozostało trzy tygodnie. Scolfield przekonany o niewinności brata podejmuje próbę ratowania jego życia. Pozorując napad na bank dostaje się do tego samego więzienia, by od środka przygotować wielką ucieczkę. Nikt nie wie, że Michael projektował Fox River i wchodzi do niego z wytatuowanym na ciele schematem pod postacią nic nie znaczącej grafiki. Od pierwszej chwili wprowadza w czyn idealnie precyzyjny plan działania. Każdy kolejny odcinek tego serialu odsłania kolejne elementy bezbłędnej układanki. Serial stał się międzynarodowym przebojem. Otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy serial dramatyczny. Miller za swoją rolę był nominowany między innymi do Złotego Globu.

Źródło: film.onet.pl
Ostatnio zmieniony 2007-11-17, 19:30 przez Dusqmad, łącznie zmieniany 1 raz.
KhAn
John Abruzzi
Posty: 648
Rejestracja: 2007-08-21, 09:42


Filmografia - Nagrody i osiągnięcia

2005: Confession, The
2005: Niewidzialny (Stealth) jako EDI (głos)
2005: Skazany na śmierć (Prison Break) jako Michael "Fish" Scofield
2005: Ghost Whisperer jako Paul Adams
2003: Underworld jako Dr Adam Lockwood
2003: Piętno (Human Stain, The) jako Młody Coleman Silk
2002: Witness from Dinotopia jako David Scott
2002: Discovering Dinotopia jako David Scott
2002: Dinotopia jako David Scott
2001: Room 302 jako Server #1
2000: Romeo i Julia (Romeo and Juliet (I)) jako Paris
1999-2001: Asy z klasy (Popular) jako Adam Rothschild-Ryan


* Black Reel Awards

Rok: 2004
Wynik: Nominowany
Nagroda: Black Reel (Czarna Szpula)
* Kategoria: Film - Najlepszy Aktor w filmie "The Human Stain"(Piętno), Film - Best Breakthrough Performance for The Human Stain Golden Globes


Rok: 2006
Wynik: Nominowany
Nagroda: Golden Globe (Złoty Glob)
Kategoria: Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama for Prison Break

Ciekawostki

Ulubione

TV Show: Law Order
Gry planszowe: Scrabble

Wiedziałeś że...

Wentworth jest uczulony na psy, koty i na pewne jedzenie
Ma dwie siostry: Gillian i Leigh które są prawniczkami
Jego oczy różnią się kolorami. Prawe jest piwne, zaś lewe zielone.
W 2006 roku zajął 4 miejsce w notowaniu na 50 najsexowniejszych mężczyzn z tegorocznych premier serialowych przeprowadzonych przez amerykański przewodnik TV.
Mela0607
T-Bag
Posty: 855
Rejestracja: 2007-08-21, 17:00


Nie wiedziałam iż Miller za zagranie Scofield'a dostał nomianację do Złotych globów; toż to duże wyróżnienie! Jej lubi grać w scarbble? Super, bo ja też, więc jeśli się spotkamy to na pewno zagramy
Posty: 3 Strona 1 z 1
Wróć do „Biografie aktorów”